Wax Recommendations

logo-start.jpg

 

2020 Junior Nationals Wax Information

Alaska/Pacific North West

Sun, Mar 8. Anchorage, AK. Tour of Anchorage 25K

Sun, Mar 8. Anchorage, AK. Tour of Anchorage 50K/40K

Sun, Feb 9. Anchorage, AK. AMH Anchorage Cup Kincaid Freestyle

Sun, Feb 9. Plain, WA. Ski Rennan/WA Cup Race #2

Sun, Feb 9. Mead, WA. Langlauf

Sat, Feb 8. Plain, WA. Washington Nordic Cup Race #4

Sat, Feb 8. Mazama, WA. Ski to the Sun Marathon & Relay

Sat, Feb 8. Anchorage, AK. ASD Region IV Championships

Sat, Feb8. Anchorage, AK. ASD Region IV Relay, Classic

Sun, Feb 2. Winthrop, WA. Methow JNQ day 2

Sun, Feb 2. Palmer, AK. CCAK Besh Cup#6

Sun, Feb 2. Anchorage, AK. Alaska Ski for Women

Sat, Feb 1. Winthrop, WA. Methow JNQ

Sat, Feb 1. Anchorage, AK. CCAK Besh Cup#5

Sat, Feb 1. Snoqualmie Pass, WA. Jente Loppet

Sun, Jan 26. Anchorage, AK. AMH Anchorage Cup Kincaid Classic

Sun, Jan 26. Bend, OR. The Great Nordeen

Sat, Jan 25. Bend, OR. XC Oregon HS Invitational

Sat, Jan 25. Chugiak, AK. ASD Chugiak Stampede Classic

Sun, Jan 19. Mead, WA. Spokane Nordic Cup JNQ Classic

Sun, Jan 19. Homer, AK. CCAK Besh Cup #4 CL Distance

Sat, Jan 19. Mead, WA. Spokane Nordic Cup JNQ Freestyle

Sat, Jan 18. Homer, AK. CCAK Besh Cup #3 FS Sprint

Sun, Jan 12. Anchorage, AK. Hickock Duathlon

Sun, Dec 29. Palmer, AK. Icicle Double Skate

Sat, Dec 28. Palmer, AK. Icicle Double Classic

Sat, Dec 28. Winthrop, WA. Ski Rodeo

Inter-mountain

Sat, March 7. West Yellowstone, MT. Yellowstone Rendezvous Race 

Sat, Feb 15. Midway, UT. IMD Jr. Natl. Super Qualifier

Fri, Feb 14. Midway, UT. IMD Jr. Natl. Super Qualifier

Sat, Feb 8. Midway, UT. Wasatch Citizen Series Race #4

Sat, Feb 1. Ketchum, ID. Boulder Mountain Tour

Sun, Jan 12. Whitefite, MT. Glacier Glide and Pursuit Race

Sat, Jan 4. Ketchum, ID. Snowmaker Classic

Sat, Jan 4. McCall, ID. Race for the diamonds

Sat, Dec 28. Wilson, WY. Betty Woolsey Classic 

Sun, Dec 29. Boise, ID. Bogus Basin Challenge #1

Rockies/High Plains

Sat, Feb 8. Wilson, WY. Jackson Hole Nordic Winter Carnival

Sun, Feb 2. Steamboat Springs, CO. Ski Haus Classic

Sat, Feb 1. Crested Butte, CO. Alley Loop Nordic Mountain

Sun, Jan 26. Grand Mesa, CO. Skyway Skuffle

Sun, Jan 26. Granby, CO. Colorado Biathlon Pursuit

Sat, Jan 25. Tabernash, CO. Stagecoach Classic

Sat, Jan 25. Granby, CO. Colorado Biathlon Sprint

Sat, Jan 11. Alta, WY. Teton Ridge Classic

Sat, Jan 11. Granby, CO. Snow Mountain Ranch Classic

Sat Dec 28. Grand Mesa 10K Classic

Sat Dec 28. Steamboat Springs, CO. Sven Wiik New Years Relay

Far West:

Mon, Feb 17. Soda Springs, CA. Tahoe Mountain Sports President's Cup

Sun, Feb 9. Bear Valley, CA. 47th Bjornloppet Classic Race

Sat, Feb 8. Bear Vallye, CA. Bjornloppet Freestyle

Sat, Feb 1. Mammoth Lakes, CA. Allan Bard Memorial Classic

Sun, Jan 26. Tahoe City, CA. Tahoe Rim Tour

Sun, Jan 12. Mammoth Lakes, CA. Lakes Basin 15K

Sun, Jan 12. Soda Springs, CA. Paco's Freestyle Race

Sun, Jan 5. Bend, OR. Tour of Meissner

Sun, Jan 5. Soda Springs, CA. 10th Mtn. Division Biathlon

Midwest: 

Sat, Mar 7. Calumet, MI. Great Bear Chase 

Sat, Feb 29. Biwabik, MN. Pepsi Challenge 

American Birkebeiner 2020 Wax Reccomendation

Korteloppet 29K Skate and Classic 2020 Wax Recommendation 

Sun, Feb 16. Minneapolis, MN. Mayors XC Ski Challenge JNQ Supertour Sunday Sprints 

Thu, Feb 13. Biwabik, MN. MSHSL State Championship Meet

Sun, Feb 9. Cable, WI. North End Classic

Sat, Feb 8. Cable, WI. Wisconsin Nordic Ski League State Meet

Sat, Feb 8. Mora, MN. Mora Vasaloppet

Sat, Feb 8. Hayward, WI. Hayward Lions Pre-Birkie

Sat, Feb 8. Traverse City, MI. Vasa Skate

Sun, Feb 2. Minneapolis, MN. City of Lakes Loppet Freestyle

Sat, Feb 1. Minneapolis, MN. City of Lakes Loppet Classic

Sun, Jan 26. Cable, WI. Gitchi Gami Games Classic

Sat, Jan 25. Marquette, MI. Noquemanon Ski Marathon

Sat, Jan 25. Cable, WI. Gitchi Gami Games Sprint

Sat, Jan 25. Wausau, WI. Badger State Games

Sat, Jan 18. Cable, WI. Seely Hills Classic

Sat, Jan 18. Westboro, WI. Hinderbinder 

Sat, Jan 11. Bloomington, MN. Twin Cities Orthopedics Ski Rennet

Sat, Jan 11. Ironwood, MI. SISU Ski Festival

Sat, Jan 11. Bemidji, MN. Buena Vista Snowjourn

Sat, Jan 11. Wausau, WI. Snekkevik 

Sun, Jan 5. Minneapolis, MN. Pre-loppet

Sat, Jan 4. Minneapolis, MN. Loppet high school invite 

Sat, Jan 4. Bule, WI. River View Loppet

Sat, Jan 4. Mora, MN. First chance loppet

Sat, Jan 4. Biwabik, MN. Mesabi East Invite

Houghton, MI. US Cross Country Ski Nationals Waxing Information

Sat, Dec 28. Hayward, WI. Hayward Dash

Fri, Dec 27. Spooner, WI. Spooner Holiday Dash

Fri-Sun, Dec 27-29. Tuscobia Winter Ultra

Sun, Dec 22. Houghton, MI. JNQ, Pre-Nationals CXC Cup Day 2 

Sat, Dec 21. Houghton, MI. JNQ, Pre-Nationals CXC Cup Day 1   

Sat, Dec 21.  Elk River, MN. Skinny Santa Solstice Ski. 

Sat/Sun Dec 13-14. Duluth, MN. JNQ/CCSA CXC Cup Opener. 

Northeast/New England

Sat, Feb 13. Rumford, ME. John Roderick Marathon

Sat, Jan 11. North Pomfret, VT. Bogburn Classic  

Sun, Jan 5. Stowe, VT. Stowe Nordic Crosscut Classic

 Sun, Jan 5. Gilford, NH. Gunstock Freestyle

 logo-start.jpg

Check back here for all Start Ski Wax recommendations for your favorite ski races!

Need a recommendation for your race? Contact us using the tool below.